قرص فشار خون

قرص فشار خون

تغییردادن شیوه ی زندگی یک راه طولانی برای کنترل کردن قرص فشار خون بالا می باشد. توصیه پزشکان این است یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر را رعایت کنید، به طور منظم ورزش کرده و یا یک وزن ایده آل داشته باشید. اما گاهی اوقات تغییر در شیوه زندگی به تنهایی کافی نیست و برای درمان فشار خون بالا باید تحت نظر متخصص قلب، قرص فشار خون مصرف کنید.

معرفی انواع قرص فشار خون

۱- دیورتیک های تیازیدی

قرص فشار خون دیورتیک ها را، قرص فشار خون  ادرار آور نیز می گویند. این قرص فشار خون با تاثیر روی کلیه ها باعث می شود تا بدن سدیم و آب اضافی را دفع کرده و حجم خون کاهش یابد. ، اغلب، اولین قرص فشار خون که تجویز می شود دیورتیک های تیازیدی می باشند ، اما این فرص فشار خون به تنهایی مصرف نمی شود. دیورتیک های تیازیدی شامل هیدروکلروتیازید (میکروزید)، کلرتالیدون و غیره است.

۲- بتا بلاکرها (مسدود کننده های بتا)

این قرص فشار خون، باعث کاهش برون ده قلب و باز شدن رگ های خونی می شود که منجر به کاهش ضربان قلب می شود. مسدود کننده های بتا شامل قرص فشار خون اسباتول ( سکترال)، آتنولول (تنورمین) و غیره می باشد. این قرص فشار خون  به تنهایی عمل نمی کند، به خصوص در افراد سیاه پوست و مسن . اما مصرف این قرص فشار خون همراه داروهای دیگر باعث اثر بخشی بیشتر آن می شود.

قرص فشار

۳- مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

این نوع قرص فشار خون ،شامل قرص های لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوپریل (کاپوتن) و غیره می باشد که مانع از تشکیل پلاک ها شده و به شل شدن رگ های خونی کمک می کند.

۴- مسدودکننده های گیرنده ی آنژیوتانسین (ARB)

این قرص فشار خون مانع از تشکیل پلاک شده و به شل شدن عروق خونی کمک می کند. این قرص فشار خون  شامل کاندسارتان (اتاکاند)، لوزارتان و غیره می باشد. همچنین افرادی که بیماری های مزمن کلیوی دارند حتما باید از این قرص فشار خون استفاده کنند.

۵- مسدود کننده های کانال کلسیم

این قرص فشار خون شامل قرص فشار خون آمیلودیپین (نورواسک)، دیلتیازم ( کاردیزم ،تیازاک) و غیره می شود. این قرص فشار خون باعث شل شدن عضلات عروق خونی شده و برخی از آنها منجر به کاهش ضربان قلب می شود. امکان دارد این قرص فشار خون برای مردم سیاه پوست و سفید و مسن تر بهتر از مهارکننده های ACE جواب دهد.مصرف آب گریپ فروت با برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم، باعث افزایش سطوح خونی شده و عوارض جانبی بالاتری برای بیمار خواهد داشت.

قرص های فشار

۶- مهار کننده های رنین

آلیسکیرن (تکتورنا) باعث کند شدن تولید رنین می شود. کلیه آنزیم رنین را تولید می کند که این آنزیم شروع کننده ی زنجیره ای از مراحل شیمیایی می باشدکه باعث افزایش فشار خون می شود.این قرص فشار خون باعث کاهش توانایی رنین برای آغاز این فرایند می شود. مصرف آلیسکرین همراه با مهار کننده های ACE یا ARBs احتمال بروز عوارض جدی از جمله سکته مغزی را افزایش می دهد.

۷- مسدود کننده های آلفا

این نوع قرص فشار خون  باعث کاهش تکانه های عصبی به رگ های خونی و محدود کردن تشکیل پلاک در عروق خونی می شود. مسدود کننده های آلفا شامل دوکسازوسین (کاردورا) و پرازوسین (مینیپرس) هستند.

۸- مسدود کننده های آلفا-بتا

این نوع قرص فشار خون علاوه بر کاهش تکانه های عصبی به رگ های خونی، سرعت ضربان قلب را نیز کم می کند که منجر به کاهش مقدار خونی که باید از طریق عروق پمپ شود نیز می شود. مسدود کننده های آلفا-بتا شامل کارودیلول (کورگ) و لابتالول (تراندات) می باشد.

۹- دارو های اثرگذار بر روی سیستم عصبی مرکزی

این قرص فشار خون مانع از این می شود که سیگنال افزایش ضربان قلب و تنگ شدن رگ های خونی از مغز به سیستم عصبی فرستاده شود.این داروها شامل کلونیدین (کاتاپرس ، کاپوای) ، گوانفاسین ( اینتونیو ، تنکس ) و متیل دوپا می باشند.

داروهای اثرگذار روی سیستم مرکزی

۱۰- بازکننده های عروق

هیدرالازین و مینوکسیدیل از جمله این داروها می باشند که با اثرگذاری مستقیم بر روی عضلات دیواره های شریان ها ،مانع از سفت و باریک شدن عضلات شریان ها می شود.

نکاتی در مورد مصرف قرص‌ فشار خون زیر زبانی

  1. به هیچ وجه نباید قرص فشار خون زیر زبانی بلعیده شود بلکه به طور کامل باید در بزاق دهان حل شود.
  2. در صورت کاهش نیافتن درد پس از مصرف یک قرص فشار خون، می‌توان به فاصله هر پنج دقیقه تا سه عدد قرص مصرف کرد.
  3. در صورتی که بیمار درد شدیدی دارد، قرص‌ها را با دندان خرد کند تا جذب دهانی سریعتر انجام گیرد.
  4. استفاده همزمان  قرص زیر زبانی با داروی سیلدنافیل یا ویاگرا ، می‌تواند برای بیمار بسیار خطرناک باشد.
  5. در صورت خشک بودن دهان بیمار قبل از مصرف قرص کمی آب نوشیده یا دهان خود را خیس کند.
  6. برای جلوگیری از سرگیجه یا غش بیمار باید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه استراحت کند.
  7. در صورتیکه بیمار قرص زیرزبانی را مصرف کرد و بهبود نیافت ، بیمار را فورا به نزدیکترین اورژانس برسانید .

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *