فیزیوتراپی زانو در منزل

فیزیوتراپی زانو در منزل

فیزیوتراپی زانو در منزل باعث تقویت عضله چهار سر ران می گردد و بیمار می تواند حرکات مفصل را بعد از کاهش درد شروع نماید.برای پی بردن به پارگی منیسک و رباط ها معاینات زیادی صورت می گیرد، اما تشخیص نهایی و قطعی با عکس رنگی (آرتروگرافی) و MRI انجام می شود.از MRI برای تشخیص پارگی رباط ها استفاده میکنیم ولی آرتروگرافی برای پارگی منیسک ها بسیار کمک بخش میباشد.

فیزیوتراپی زانو در منزل

رباط های آسیب دیده و منیسک ها باید ترمیم شوند. نقش منیسک در زانو بسیاراهمیت دارد. در گذشته جراحی باز را برای درمان پارگی ها انجام میدادند و بطور کامل منیسک را بر می داشتند ولی امروزه جراح ها حق چنین کاری ندارند.

۳-۲ سوراخ ۵-۴ میلیمتری با استفاده از آرتروسکوپی در اطراف زانو ایجاد می شود و داخل زانو با یک دوربین کاملا مورد بررسی قرار می گیرد و به راحتی پارگی ترمیم میشود.

افراد میان سالی که کاملا منیسک آنها له شده و از بین رفته و زانو درد شدیدی هم دارند، تا ۸۰ درصد درد با برداشتن منیسک کاهش پیدا میکند ولی تا جایی که ممکن میباشد سعی داریم بافت را ترمیم کنیم.

آسیب های منیسک زانو

در بیمارهایی که در میانسالی به وجود می آید (۶۰-۵۵سال و بالاتر) با توجه به نقش منیسک، قسمت پاره شده برداشته میشود. استثنایی دیگر وجود دارد و آن ورزشکارهای حرفه ای هستند که بعد از ترمیم منیسک ضروری است که ۶ ماه بیمار استراحت کنند اما برای این ورزشکاران که باید هرچه زود تر به تمرین برگردند جراح به ناچار قسمت پاره شده را برمی دارد.عضله ها در بدن مانند کمک فنرها در ماشین عمل میکنند و از ایجاد فشار بر روی اسکلت استخوانی و مفاصل بدن جلوگیری می کنند.

مزایای فیزیوتراپی زانو در منزل

  • تقویت چهار سر ران و عضله های پشت ران
  • کاهش وزن
  • هماهنگی درتقویت عضله ها
  • تغذیه مناسب
  • تحرک مناسب
  • انجام دادن ورزش های درست

فیزیوتراپی زانو درمنزل با نظارت متخصصین در مراکز توانبخشی انجام می شود.

فیزیوتراپی زانو در منزل

انواع رباط های زانو

۴ نوع رباط اصلی در زانو داریم :

دو رباط خارجی و داخلی و رباط های ضربدری که بصورت قدامی و خلفی هستند. در مجموع رباط ها به کمک منیسک ها، عضله ها و تاندون باعث مقاومت مفصل زانو میشوند.

آسیب های منیسک زانو و فیزیوتراپی زانو در منزل

۲ نوع آسیب منیسک زانو داریم ، یکی در جوان های زیر ۳۵ سال و بر اثر تصادف ها و صدمه ها و آسیب های ورزشی اتفاق می افتد و میزان پارگی به شدت آسیب دیدگی بستگی دارد.

نوع دیگر در افراد میان سال از ۵۰-۴۵ سالگی به بعد دیده میشود و به شدت آرتروز زانو بستگی دارد.

گاهی خوردگی تدریجی مفاصل باعث میشود پارگی منیسک زانو و رباط ها رخ بدهد و زانو درد ایجاد میکند.

علائم پارگی در منیسک زانو

پارگی های خفیف شاید با زانو درد چندانی همراه نباشد ولی پارگی در منیسک با احساس گرفتگی وقفل شدن یا صدای مانند تق تق همراه است یعنی زانو قفل میشود و با صدایی قفل شدگی برطرف میگردد.

اگر پارگی منیسک از نوع پارگی منیسک داخلی باشد قسمت های میانی و داخلی زانو و اگر از نوع منیسک خارجی زانو باشد در قسمت های میانی و خارجی زانو به هنگام راه رفتن ،نشستن ،ایستادن و چرخیدن زانو درد شدیدی ایجاد می شود.

زانو به هنگام راه رفتن در پارگی رباط بسیار ناپایدار است. از این حالت به خالی شدن تعبیر میشود و فرد حس میکند هر لحظه تعادل خود را از دست بدهد و زمین بخورد.

فیزیوتراپی زانو در منزل

گاهی فقط ضربه به زانو وارد میشود و پارگی رخ نمیدهد. التهاب پرده داخل زانو باعث زانو درد موقتی و ورم میشود اما با معاینه دکتر و درمان های دوره ای به طور کامل زانو درد و علائم آن فروکش میکند.در مورد افراد مسن (میانسالان)،بلند شدن سریع و نشستن دو زانو روی زمین مممکن است باعث پارگی منیسک شود.

پارگی منیسک و علائم بالینی

در پارگی منیسک،علائم بالینی و پرسش از افراد بیمار در هنگام فیزیوتراپی در منزل در تشخیص کمک میکند.

تعداد بسیاری از بیماران از درد و قفل شدن زانو شاکی هستند. گاهی نیز زانو متورم میباشد که توصیه می شود فیزیوتراپی زانو در منزل انجام شود.

عضله ی چهار سر ران معمولا به دلیل پارگی و زانو درد لاغر و ضعیف میگردد. چه پارگی باشد یا نباشد ازهمان بدو ورود فرد بیمار به کلینیک، تقویت عضله های چهار سر ران که حساس به درد است شروع میشود تا مرحله های تشخیص قطعی طی گردد.

شما ممکن است احساس کنید که جابجایی اجسام و راه رفتن کمی برای شما مشکل شده است اما اغلب فیزیوتراپی زانو در منزل، با پیشنهاد پزشک شما باعث می شود که قدرت خود را به دست آورده و در مسیر بهبودی قرار گیرید.

در صورتی که عمل جراحی زانو انجام داده اید، پزشک شما احتمالا حداقل تا چند هفته، فیزیوتراپی زانو در منزل را به شما توصیه می کند تا به بهبودی شما کمک شود. درمانگر فیزیکی، راههایی را برای بازسازی قدرت و حرکت در پا و زانو پیش روی شما قرار می دهد.

در فیزیوتراپی زانو درمنزل معمولا از روش های زیر استفاده می گردد:

  • تمرینات کششی
  • استفاده از یخ و حرارت
  • ماساژ سونوگرافی
  • تحریک الکتریکی عضلانی

زمانی که از فیزیوتراپی زانو درمنزل می کنید، تا حدود زیادی به روند بهبودی نزدیک می شوید و در بسیاری موارد هم نیازی به عمل جراحی نیست.

فیزیوتراپی زانو در منزل

بعد از اتمام فیزیوتراپی درمنزل می توانید مجددا کارهای روزمره سابق خود را انجام دهید. در اولین جلسه فیزیوتراپی زانو منزل، فیزیوتراپ عملکرد زانوی شما را بررسی کرده و همچنین  توازن، درد در زانو و درد در هنگام عقب و جلو بردن زانو را بررسی می کند.

فیزیوتراپی زانو در منزل بعد از عمل

ثبات وزنی که بعد ازجراحی زانو درمنزل بوجود می آید، به کار پزشک و روش او بستگی دارد. پزشک شما ممکن است پس از عمل جراحی، به شما توصیه کند تا پیاده روی کرده وبه بهبودی خود کمک کنید.

راههای مختلفی برای بازسازی زانو پس از جراحی وجود دارد، به طوری که دستورالعمل هایی که بعد از عمل جراحی انجام می دهید، بستگی به نظر پزشک شما و نحوه عمل جراحی در کلینیک درد دارد.

بعضی از پزشکان زانوی شما را پس از جراحی در دستگاهی قرار می دهند که از طریق آن می توانید به آرامی زانوی خود را خم کنید.

این حرکت مداوم غیر فعال یا CPM نامیده می شود. این کار، اغلب به همراه یک نوع درمان سرد استفاده می شود که ممکن است شامل جریان آب سردی باشد که  از طریق شلنگ ها و پدال ها در اطراف زانوی برای درمان زانو درد  شما جریان می یابد.

انواع آسیب دیدیگی زانو

فیزیوتراپی زانو در منزل

۱-ضرب دیدگی زانو :

یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی می باشد.اما ممکن است در تصادفات و یا در اثر زمین خوردن نیز رخ دهد. تشخیص و درمان ضرب ديدگي زانو بر اساس نوع و شدت آسیب متفاوت می باشد.بیمارممکن است علائمی همانند تورم ، درد ،کبودی ، محدودیت حرکتی ،ناتوانی در تحمل وزن و کبودی را تجربه کند. استفاده از کمپرس سرما، بالا نگاه داشتن عضو، استراحت و استفاده از داروهای ضد التهاب می تواند درد و تورم بیمار را کاهش دهد.

پس از درمان های اولیه، بیمار برای ادامه درمان باید به فیزیوتراپی مراجعه کند . کاهش درد و التهاب، بهبود دامنه حرکتی، تقویت عضلات و بهبود انعطاف پذیری بافت نرم از اهداف فیزیوتراپی در درمان ضرب دیدگی زانو می باشد. درصورتی که آسیب خیلی شدید باشد درمان جراحی برای ترمیم بافت آسیب دیده ضروری است.

۲-رگ به رگ شدن و کشش

رگ به رگ شدن و کشش آسیب های وارده به رباط می باشند ACL رباطی است که اغلب مجروح می شود.این آسیب معمولاً در ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال که در آن زانو ممکن است یک پیچش ناگهانی، یک تغییر سریع در جهت و یا با یک فرود نادرست در پرش اتفاق می افتد.اغلب با یک ضربه محکم و ناگهانی تورم ایجاد شده و سبب حساسیت به لمس در امتداد خط مفاصل و درد با راه رفتن می شود.

فیزیوتراپی زانو در منزل

۳-ضرب دیدگی مفصل زانو

مفصل زانو ناحیه ای بسیار مهم در بدن است. این مفصل یکی از مراکز اصلی انتقال وزن بدن به زمین بوده و نقش کلیدی را در راه رفتن و ایستادن و تغییر وضعیت برعهده دارد.گاهی اوقات به علت ورزش نامناسب،حرکتهای ناگهانی،تصادفات،زمین خوردگی و پرش و فرود های نامناسب، زانو دچار ضرب دیدگی میشود.این حالت وضعیت حادی را در زانو بوجود می آورد که بیمار دچار درد، التهاب و بعضی اوقات کبودی در ناحیه میشود.اقدام اولیه در ضرب دیدگی، بی حرکت کردن اندام و کاهش وزن روی زانوی آسیب است

.در این مرحله میتوان از بریسها و زانوبندهای مناسب استفاده نمود با توجه به وسعت آسیب و علایم ایجاد شده مانند درد و التهاب استفاده از یخ و بانداژ فشاری در جهت کاهش این علایم توصیه می شود.در صورتیکه ضرب دیدگی آسیب جدی در زانو بوجود آورده باشد،این اسیب مزمن شده و باعث درد مداوم زانو میگردد.

۴-استفاده بیش از حد از زانو

شایع ترین آسیب استفاده بیش از حد از زانو و یا سندرم درد پاتلوفمورال است زانوی دوندگان یک بیماری دردناک است که در دوندگان و دوچرخه سواران شایع است.درد در پشت یا اطراف کپسول زانو تجربه می شود و می تواند به ران یا ساق پا سفر کند دردی است که با فعالیت بدتر و با استراحت برطرف می شود.

https://ahmadigol.com

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *